Breaking News

Jak Iga Świątek spełniła niespełnione marzenie swojego ojca o zdobyciu medalu olimpijskiego, stając na podium w Paryżu

Polska tenisistka Iga Świątek zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., pokonując Słowaczkę Annę Karolinę Schmiedlovą w zaledwie 59 minut.

Jej pierwszy medal olimpijski był również pierwszym medalem olimpijskim Polski w tenisie i spełnieniem marzeń rodziny Świątek.

Zwycięstwo przyszło po tym, jak numer 1 na świecie niespodziewanie przegrał swój mecz półfinałowy z Chinką Zheng Qinwen, dwa miesiące po tym, jak polska gwiazda tenisa zdobyła swój trzeci z rzędu tytuł French Open w tym samym mieście. Jednak druzgocąca porażka nie pozbawiła jej możliwości zdobycia brązowego medalu olimpijskiego.

Brązowe zwycięstwo Igi nadeszło trzydzieści sześć lat po tym, jak jej ojciec, Tomasz Świątek, wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r., gdzie brał udział jako wioślarz, ale nie udało mu się zdobyć medalu dla swojego kraju. Dzięki zwycięstwu Iga spełniła więc marzenie rodziny, które trwało od dziesięcioleci.

Tomasz startował w męskich czwórkach w 1988 r., dotarł do ćwierćfinału i zajął siódme miejsce, tracąc tym samym medal na prestiżowych Igrzyskach.
Jednak zdeterminowany, by przywieźć medal do domu, zdobycie medalu olimpijskiego było prawdopodobnie jednym z najcenniejszych marzeń 23-letniej gwiazdy tenisa. Mówiąc o uczuciach po zdobyciu brązowego medalu, powiedziała (za pośrednictwem „Hindustan Times”):
„Nigdy nie czułem czegoś takiego, nawet w Wielkich Szlemach, więc nie było łatwo. Zdobycie medalu to spełnienie marzeń”.

Olimpijskie marzenie Igi Świątek
Iga Świątek miała imponującą passę w ciągu ostatnich kilku lat, a WTA World No.1 stała się dominującą postacią w tym cyklu. Nie jest jednak pierwszą osobą z jej rodziny, która zajmuje znaczącą pozycję na międzynarodowej arenie sportowej, ponieważ związek jej rodziny z igrzyskami olimpijskimi sięga lat 80.

Ojciec Igi, Tomasz, reprezentował swój kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. jako wioślarz, ale stracił szansę na zdobycie medalu. Jednak zaszczepił marzenie o medalu olimpijskim w swojej córce, która poszła w ślady ojca i zajęła się karierą sportową.