Connect with us

Breaking News

“Kontrowersje między Igą Świątek a jej trenerem: Napięcia w zespole mistrzyni!”

Published

on

“Kontrowersje między Igą Świątek a jej trenerem: Napięcia w zespole mistrzyni!”

Iga Świątek zatrudni Wima Fissette’a? Nazwisko belgijskiego szkoleniowca pojawia się w charakterze faworyta do zastąpienia Tomasza Wiktorowskiego. Zapytaliśmy belgijskich ekspertów, którzy znają Fissette’a, jakim jest trenerem, dlaczego tak często zmienia tenisistki i o zamieszanie z Qinwen Zheng. – Płakałam, gdy to usłyszałam – mówiła Chinka o rozstaniu z nim.

Iga Świątek nie będzie już współpracować z Tomaszem Wiktorowskim, co ogłosiła kilka dni temu na Instagramie. Nie przekazała jeszcze, kto będzie jej nowym trenerem. Łukasz Jachimiak z portalu Sport.pl podawał, że faworytem może być Belg Wim Fissette.

Rozmawiamy z belgijskimi dziennikarzami, którzy znają osobiście możliwego następcę Tomasza Wiktorowskiego. Tłumaczą nam m.in., jakim Fissette jest trenerem, jakie wątpliwości pojawiają się przy jego nazwisku i czym się dziś zajmuje.

Trener wielkich nazwisk
– Wim to inteligentny, cichy człowiek. Nigdy nie jest arogancki, czasami wręcz zbyt nieśmiały, co w tym świecie nie jest zaletą. Lubi pracować z tenisistkami o dużym potencjale, zawsze chce dotrzeć na szczyt. Nigdy nie będzie trenował dziewczyny o ograniczonych możliwościach – mówi Sport.pl Yves Simon, dziennikarz Sudinfo.

CV Wima Fissette’a może imponować. Pracował m.in. z Kim Clijsters, Simoną Halep, Wiktorią Azarenką, Andżeliką Kerber, Naomi Osaką i Qinwen Zheng. – Wim jest trenerem zorientowanym na wszelkie dane analityczne, lubi korzystać z wielu informacji, jakie może pozyskać – dodaje Filip Dewulf, były tenisista, dziś dziennikarz, autor podcastu Tennis Vlaanderen.

Fissette ma ogromne doświadczenie, prowadził wielkie nazwiska, byłe liderki kobiecego tenisa. Zastanawia jednak, że w ciągu 15 lat kariery trenerskiej prowadził aż 12 tenisistek. Niektóre jego współprace trwały kilka miesięcy (np. Z Petrą Kvitovą, Sarą Errani), inne rok lub dwa lata (ostatnia z Naomi Osaką albo z Qinwen Zheng).

– Były różne powody, dla których niektóre relacje nie trwały długo. Kwestie finansowe, zmiany, które chciał wprowadzić w zespole, lepsze możliwości… Ale z Azarenką (2015-2016 oraz 2018-2020 – przyp.red.) i Osaką (2020-2022, 2023-2024) współpracował dwukrotnie, więc to mówi samo za siebie – podkreśla Dewulf. Simon tłumaczy to tak: “Nigdy nie był wyjątkowo długo u boku danej tenisistki, a to głównie dlatego, że kobiecy tenis taki jest”.

Faktycznie w kobiecych rozgrywkach nie wszystkie relacje trwają tyle czasu, co np. Tomasza Wiktorowskiego z Agnieszką Radwańska (osiem lat) lub Igą Świątek (trzy lata). Jednakże Fissette w gronie czynnych szkoleniowców tenisowych wyróżnia się dziś większą liczbą zawodniczek, które prowadził.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © 2024 UKlery