CELEBRITY

Zheng szokuje numer 1 Świątek i awansuje do finału o złoty medal olimpijski; zmierzy się z Vekić

**Zheng Qinwen, rozstawiona z numerem 6, dokonała sejsmicznego zamachu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 w czwartek, detronizując światową „jedynkę” Igę Świątek z Polski wynikiem 6-2, 7-5, aby awansować do finału złotego medalu. Zheng zmierzy się z półfinalistką Wimbledonu, Donną Vekić z Chorwacji, o złoty medal w sobotę.**

**Dzięki potężnemu i wpływowemu występowi, Zheng z łatwością pokonała najwyżej rozstawioną zawodniczkę po 1 godzinie i 51 minutach gry na korcie Philippe Chatrier w Roland Garros, miejscu wielu najlepszych momentów kariery Świątek.**

**21-letnia Zheng odniosła swoje pierwsze profesjonalne zwycięstwo nad Świątek w ich siedmiu spotkaniach na poziomie turniejowym. Co więcej, jest to pierwsze zwycięstwo Zheng nad jakąkolwiek aktualną zawodniczką numer 1 na świecie.**

**Top seed goes down: Pięciokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema, Świątek, przystępowała do tych igrzysk jako faworytka do złotego medalu, nie tylko ze względu na swoją pozycję w rankingu światowym.**

**Przed półfinałem w czwartek, Świątek wygrała swoje ostatnie 20 meczów na kortach ziemnych i miała bilans 38-2 w karierze w Roland Garros, miejscu tych igrzysk. Na tych samych kortach Świątek wygrała cztery tytuły French Open w ciągu ostatnich pięciu lat.**

**Ale tegoroczna wicemistrzyni Australian Open, Zheng, już wcześniej stanowiła wyzwanie dla Świątek, mimo że nigdy wcześniej jej nie pokonała w sześciu poprzednich spotkaniach.**

**Zheng zmusiła Świątek do rozegrania trzech setów w połowie tych okazji i była jedyną zawodniczką, która zabrała set Świątek podczas jej triumfu na French Open 2022.**

**W ciągu ostatnich dwóch dni Zheng wygrała kolejne trzygodzinne mecze, pokonując Emmę Navarro (ratując punkt meczowy) i Angelique Kerber (wysyłając byłą numer 1 na świecie na emeryturę).**

**Mimo że miała te wyczerpujące pojedynki w swojej historii, Zheng zdołała pokonać Świątek w dwóch setach w czwartek, przełamując serwis Polki sześć razy, aby awansować.**

Ogólnie rzecz biorąc, Zheng obecnie ma na swoim koncie 10-meczową serię zwycięstw na kortach ziemnych. Zaledwie ponad tydzień temu chińska numer 1 udała się do Palermo i z powodzeniem obroniła tytuł na turnieju WTA 250, rozpoczynając tę serię zwycięstw na tej nawierzchni.**

**Za swoje wysiłki, Świątek wciąż ma szansę opuścić Paryż z medalem. Najlepiej notowana zawodniczka świata weźmie udział w meczu o brązowy medal później w tym tygodniu.**

**Match moments: Zheng znalazła najgłębsze części kortu w pierwszym secie w czwartek, uderzając zwycięski forehand, aby prowadzić 4-2. Zheng kontynuowała nacisk, zdobywając cztery gry z rzędu, aby objąć prowadzenie w setach. Świątek miała 16 niewymuszonych błędów, podczas gdy Zheng tylko sześć w pierwszym secie.**