Breaking News

“Zobacz: Świątek Rozgromiła Rywalkę 6-0, 6-0 i Awansowała w US Open”

Iga Świątek kontynuowała swoją świetną formę w US Open 2024, odnosząc najbardziej dominujące zwycięstwo turnieju do tej pory przeciwko Ene Shibaharze.

W tym meczu zadebiutowało „Piekarstwo Igi”, gdyż polska zawodniczka wygrała spotkanie w popularnym stylu „bagiel” i „bułeczka”. W sezonie na trawie i twardych kortach nie miała zbyt wielu bardzo dominujących zwycięstw, również dlatego, że jej przeciwnicy zaczęli lepiej rozumieć jej grę.

Ostatnio Świątek rzadziej zmiatała przeciwniczki z kortu, ale w tym meczu zaprezentowała się rewelacyjnie. Shibahara, która wciąż w dużej mierze jest zawodniczką deblową, stanowiła kontekst dla tego spotkania.

Japońska zawodniczka spędziła większość swojej kariery grając w deblu i osiągnęła znakomite wyniki, docierając do drugiej rundy US Open 2024, co było jej debiutem w singlu na Wielkim Szlemie.

Ostatnio Shibahara postanowiła grać niemal wyłącznie w singlu i powoli wspina się po szczeblach rankingu. Chociaż wciąż nie jest w czołówce, mając 26 lat, ma jeszcze sporo czasu przed sobą.

Brak doświadczenia z dominującymi zawodniczkami w singlu było bardzo widoczne w tym meczu. Pierwszy set był całkowicie jednostronny. Wynik nie oddaje nawet rzeczywistej różnicy, ponieważ Shibahara ledwo zdobywała jakiekolwiek punkty.

Należy jednak sprawiedliwie zauważyć, że Shibahara napotkała również świetnie dysponowaną Świątek, która zagrała naprawdę mocny mecz. Polka popełniła tylko pięć błędów własnych w pierwszym secie, co jest dobrym wynikiem jak na jej standardy.

Świątek trafiała w linie, szczególnie przy returnie, co wywierało na Shibaharze presję, do jakiej nie była przyzwyczajona. Większość jej doświadczenia singlowego pochodzi z mniejszych imprez i rywalizacji z niżej notowanymi zawodniczkami.

Świątek była zdecydowanie najsilniejszą przeciwniczką, z jaką się zmierzyła. Plan był taki, by grać agresywnie. Musiała to zrobić, ponieważ każdorazowo, gdy nie grała agresywnie, zawodniczka numer jeden na świecie mogła po prostu uderzyć winnera.

Plan jednak zawiódł, ponieważ Shibahara popełniła 13 błędów własnych w pierwszym secie. Jej uderzenia były niedokładne, co tylko przyspieszyło postęp Świątek, która wygrała go 6-0.

Najlepsza gra Shibahary miała miejsce na początku drugiego seta, kiedy wreszcie wygrała gema. Prawie nie udało jej się to, gdyż Świątek była już przy 40-15 w tym gemie i niemal złamała jej serwis po raz kolejny.

Był to pozytywny moment dla zawodniczki specjalizującej się w deblu, ale to było za mało. Udało jej się wygrać tylko jeden gem, a musiała wytrzymać osiem równych punktów przed ostatecznym zwycięstwem.